W marcu 2020 roku zostałem dziennikarzem miejskiego portalu wroclaw.pl. Piszę na różne, mniejsze i większe, tematy. Z perspektywy 2,5 roku mogę powiedzieć, że największą frajdę z pracy i satysfakcję przynoszą mi wywiady. Ale też artykuły o ludziach. To są tematy, które w jakiś sposób zostawiają we mnie najgłębszy ślad. Poza tym, są – taką mam przynajmniej nadzieję – po prostu ciekawe. Poniżej znajdziecie linki do paru z nich.
Warzywa z miasta mogą być nawet lepsze od tych ze wsi
Własna marchewka, rzodkiewka albo bazylia? Bez przeszkód uprawiać możemy je w mieście. Samodzielnie wyhodowane rośliny są smaczne, zdrowe i pełne witamin. O ogrodach społecznych i „jadalnych miastach” rozmawiałem z Brunonem Zachariasiewiczem z wrocławskiej fundacji Plastformers, współtworzącej Ołbiński Ogród Otwarty
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/warzywa-z-miasta-moga-byc-nawet-lepsze-od-tych-ze-wsi
Uratowały nas długie spódnice
W stolicy Dolnego Śląska narodziła się nowa marka odzieżowa. Wonder Affair szyje wyłącznie długie spódnice. Na pomysł wpadły dwie wrocławianki: Aleksandra Bartosiewicz i Anna Bielecka. Zmieniły branżę w trakcie lockdownu – żeby nie musieć zamykać firmy. – Można powiedzieć, że rzeczywiście przed pandemią uratowały nas długie spódnice – śmieje się Aleksandra Bartosiewicz.
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/portal/wonder-affair-spodnice-z-wroclawia
Skąd się wziął i jak działa Fundusz Osiedlowy
Fundusz Osiedlowy pojawił się w 2019 roku. W ramach zaplanowanego na dwa lata budżetowe (2020-2021) programu, miasto przeznaczyło 40 mln zł na osiedlowe inwestycje. Projekty zgłaszają rady osiedli, po uprzednim skonsultowaniu się z mieszkańcami. O tym jak działa Fundusz Osiedlowy (FO), skąd się wziął i jak to będzie wyglądało w kolejnej kadencji rad osiedli, rozmawiałem z Bartłomiejem Świerczewskim, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych.
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/skad-sie-wzial-i-jak-dziala-fundusz-osiedlowy-rozmowa
Ilu bezdomnych jest we Wrocławiu, kto to liczy i jak pomagać mądrze? Rozmowa z Joanną Kot
Czy wiadomo ile osób w kryzysie bezdomności żyje w stolicy Dolnego Śląska? Co się wydarzyło w ich życiu, że znaleźli się w tym miejscu, w którym teraz są? Jak możemy pomagać im mądrze? O bezdomności we Wrocławiu rozmawiałem z Joanną Kot, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/ilu-bezdomnych-jest-we-wroclawiu
Wrocławianie z pasją. Ramona Słobodzian: śpiewanie w chórze jest dla każdego
Śpiewa w chórze, redaguje książki, uczy licealistów polskiego, a siebie – pantomimy. Superprodukcje Opery Wrocławskiej takie jak „Faust”, „Nabucco” czy „Traviata” razem ze swoim zespołem oglądała ze sceny. – Chóralistyka jest przygodą otwartą dla niemal każdego. Naprawdę nie trzeba być wokalnym wirtuozem, żeby śpiewać – mówi dr Ramona Słobodzian z Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej.
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wroclawianie-z-pasja-ramona-slobodzian-spiewanie-w-chorze-dla-kazdego
Wrocławianie z pasją. Uczy wrocławian sztuk walki i pomaga dzieciakom. Trener Paweł Szubart
Z trenerem Pawłem Szubartem spotykam się w salce przy ulicy Legnickiej. Mówią o nim, że to trochę taki wrocławski Kliczko – wojownik, ale wykształcony i łagodny. Medalista Mistrzostw Polski i Mistrzostw Niemiec w brazylijskim jiu-jitsu (BJJ), trener, organizator szeregu akcji charytatywnych. Poznajcie kolejnego wrocławianina z pasją. Dziś Paweł Szubart.
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/uczy-wroclawian-sztuk-walki-i-pomaga-dzieciakom-trener-pawel-szubart